9 MADALYA İLE GÖĞSÜMÜZ KABARDI

08-09 Nisan 2017 tarihlerinde Hırvatistan’ın Zagrep kentinde bu yıl 34.sü düzenlenen Uluslararası Zagrep Kürek Yarışları’nda Milli Takımımız 4 Altın, 4 Gümüş ve 1 Bronz olmak üzere 9 madalya alarak göğsümüzü kabarttı.

Uluslararası Zagrep Kürek Yarışları’nda 48 ekip içerisinden birinci olarak altın madalya kazanan milli sporcumuz Petek Hepsağ büyük bir başarıya imza atarak Türk küreğinde bayanların da yer almaya başladığının en önemli göstergesi oldu. Aynı şekilde yıldız erkekler iki çifte kategorisinde Şefik Çakmak-Kamil Okan Emanet 44 ekip arasından en iyi dereceyi yaparak altın madalya almaya hak kazandı. 12 ekip arasından 1. olarak altın madalya kazan yıldız erkekler iki tek Bora Özge-Emir Saygılı ekibi; 8 ekibi geride bırakarak 1. olan ve altın madalya kazanan yıldız erkekler dört tek; Eren Ahmet Kanıbelli, Zafer Yayakervan, Bora Özge ve Emir Saygılı gelecekte Türk kürekçilerinin Dünyada ses getirmeye devam edeceğinin işaretini verdi. 

Uluslararası Zagrep Kürek Yarışları’nda Milli Takımımız iki çifte, sekiz sek, dört tek ve tek çifte kategorilerinde toplam 4 Gümüş madalya elde etti. Özellikle 43 ekibi geride bırakarak ikinci olan Denizhan Aydın, Hamdi Taha Erdağ ile 40 ekip arasından ikinci olan Şefik Çakmak dikkatleri çekmeyi başardı. Ayrıca yıldız erkekler sekiz tek; EREN AHMET KANIBELLİ ZAFER YAYAKEREVAN-OĞUZ OKANSU-BATUHAN TEMEL UZUN-BORA ÖZGE-EMİR SAYGILI-İLYAS ÇAĞATAY ÜRDEM-OĞUZHAN ACAR veBARIŞ CAN AYDEMİR’den oluşan ekibimiz 5 ekip arasından 2.oldu. Yıldız erkekler dört tek ekibimiz ise OĞUZ OKANSU-BATUHAN TEMEL UZUN-İLYAS ÇAĞATAY ÜRDEM-OĞUZHAN ACAR 9 ekip arasından 2.oldu.

Zagrep Kürek Yarışlarında bronz madalya yıldız erkekler tek çifte kategorisinde geldi. Yıldız erkekler iki çifte kategorisinde altın madalya kazanan ekibin içerisinde de yer alan Kamil Okan Emanet tek çifte kategorisinde bronz madalya elde etti. 

Sonuçları değerlendiren Federasyon Başkanı İlhami İşseven, ‘Uluslararası Zagrep Kürek Yarışları’nda Milli Takımımızın elde ettiği başarılar Türk küreğinin son yıllardaki yükselişinin önemli göstergelerinden biridir. Çünkü biz sadece büyük takıma değil olması gerektiği gibi alt yapıya da önem veriyoruz. Yıldızlarımız ve gençlerimiz çok iyi geliyor. 2016’da millilerimiz ilk defa olimpiyat oyunlarına gitmeye hak kazandılar. Bu, ilkti, büyük bir başarıydı. Ancak biz daha fazlasını istiyoruz. Elde ettiğimiz bu başarılar 2020 olimpiyatlarında çok daha fazla ekiple ülkemizi temsil edeceğimizi ortaya koyuyor. Kürek zor bir spordur. Bu başarıları elde etmek büyük bir gayret ve özverinin sonucu. Ben sporcularımızı, onları yetiştiren antrenörlerimizi, kulüplerimizi ve teknik heyetimizi tebrik ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç başta olmak üzere tüm bakanlık bürokratlarımıza ve desteğini esirgemeyen herkese şükranlarımı sunuyorum.’ dedi


Yarış sonuçları ve detaylı bilgi için: http://www.vsz.hr/index.php/2016-03-06-21-55-14/croatia-open-2017