DENIZ KÜREĞI BEACH SPRINT BRANŞI OLIMPIYATLARDA

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Deniz Küreği branşının bir alt formatı olan Beach Sprint kürek yarışlarının 2028 yılında Los Angeles Olimpiyat Oyunları programına alındığını duyurdu. Bu gelişme ile tarihte ilk kez kürek branşı, iki farklı disiplinde Olimpiyat Oyunları’nda yer almış olacak.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından duyurulan yarışma alanına gerek duyulmaması, kota artışına ihtiyaç duyulmaması ve mevcut disiplinlerin yerine geçebilecek olması kriterlerine göre teklif edilen 16 disiplin içinden sadece Deniz Küreği Beach Sprint branşı uyarak Olimpik Program’a katılmaya hak kazandı. İlk kez iki farklı kürek branşının yer alacağı Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda ise katılacak ekiplere yönelik hazırlıklar belli olmaya başladı.

Hazırlıklara göre Olimpiyat Oyunları’na 3 madalya yarışı olarak eklenmesi planlanan programda; Erkekler Tek Çifte (C1x), Kadınlar Tek Çifte (C1x) ve Karma İki Çifte (Mix2x) yarışları yer alacak ve kürek tarihinde ilk defa karma ekipler Olimpiyat Oyunları’nda yarışabilecek.

Ülkemizde de düzenlenmeye başlayan Beach Sprint kürek yarışları yaygınlaşmaya başlarken, Türkiye Kürek Milli Takımı 2022 senesinde Avrupa Deniz Küreği Şampiyonası Beach Sprint Finalleri, 2023 yılında ise Deniz Küreği Dünya Şampiyonası Beach Sprint Finalleri’ne katılım sağlamış ve 2023 yılında Parakürek-3 Karma İki Çifte (PR3MIX2X) kategorisinde Dünya dördüncüsü olmuştu.