KURULUŞ YILIMIZ 1924 OLARAK TESCIL EDILDI.

1957 olarak anılan kuruluş yılımız, 1924 yılı olarak değiştirilerek tescil edilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde kürek branşının ilk federasyon oluşumunun 5-12 Eylül 1924 tarihlerinde düzenlenen Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın ilk genel kongresinde deniz sporları federasyonu altında teşkilatlandığı tespit edilmiş ve bu çerçevede kuruluş yılımız 1924 olarak değiştirilmiştir.

Kuruluş yılı 1957 olarak anılan Türkiye Kürek Federasyonu’nun, yapılan araştırmalar neticesinde 1957 yılında çıkarılan federasyonlara ilişkin mevzuat sebebiyle kuruluş yılının 1957 olarak görüldüğü ve asıl kuruluş yılının daha eski olduğu anlaşılmıştır. Yine yapılan araştırmalar sonucunda kürek spor branşının ilk federasyon oluşumunun kayıtlı tarihi bilgi, belge ve akademik araştırmalarda yer aldığı biçimiyle; 1924 Paris Olimpiyat Oyunları sonrasında 5-12 Eylül 1924 tarihlerinde Ankara’da Türk Ocağı binasında 13 bölgeden 161 delegenin katılımıyla gerçekleşen Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın (TİCİ) ilk genel kongresinde, mevcut spor branşlarına ek olarak pek çok spor branşının kurulduğu, bu spor branşlarından birisinin de deniz sporları birimi altında yer alan kürek branşı olduğu ve teşkilatlandığı, faaliyetlerini o tarihten günümüze kadar sürdürdüğü ve Dünya Kürek Federasyonu (FISA) üyeliğinin ise 1931 yılında 17. Üye sıfatıyla gerçekleştirdiği bilgilerine ulaşılmıştır.

Ulaşılan bu bilgiler ışığında Türkiye Kürek Federasyonu’nun kuruluş yılının 1924 yılı olarak tescil edilmesine yönetim kurulu tarafından oy birliği ile karar verilmiştir.

Tüm Kürek Camiasına Duyurulur.