2024 U23 AVRUPA ŞAMPIYONASI EV SAHIBI TÜRKİYE

Türk Kürek Tarihinde Bir İlk. Edirne ilimiz 2024 Ümitler (U23) Avrupa Kürek Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. 
24 Eylül’de Çekya’nın Racice kentinde European Rowing tarafından düzenlenen 2024 U23 Avrupa Şampiyonası ev sahipliği oylamasında Edirne ile aday olan Türkiye; oylama sonrasında şampiyonanın ev sahibi oldu.

U23 Avrupa Şampiyonası ev sahibi ülkemizde ilk kez, olimpik tekne sınıflarının yarışacağı büyük bir kürek organizasyonu yapılacak. Uluslararası şampiyonalar için Edirne’nin Meriç Nehri kıyısında inşa edilen parkur ile ülkemiz, uluslararası standartlarda ilk kalıcı kürek parkuruna kavuşmuş olacak.

Erhan Ertürk:Türk Küreği için Bir İlk
Oylamaları yerinde takip eden Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, oylamalar sonrasında yaptığı açıklamalarda ülkemize böylesine büyük bir organizasyon kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Ertürk: “Göreve gelişimizin neredeyse birinci yılı dolmadan böylesine bir ilki ülkemize yaşattığımız için büyük gurur duyuyoruz. Türk Kürek Sporu için muazzam bir gelişme. İlk kez ülkemizde olimpik tekne sınıflarının yer aldığı uluslararası bir kürek yarışı düzenlenecek. Potansiyelimizi açığa çıkarmamızda ve U23 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliğini almamızda büyük desteği bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Edirne Valiliğine ve emeği geçen diğer tüm kurumlarımıza teşekkürlerimi sunarım”. dedi.