ADANA BÖLGESI DENETLEME RAPORU

ADANA BÖLGESİ DENETLEME RAPORU
Adana ilinde 09-10 Mart 2024 tarihinde ziyaret edilen kulüplere ilişkin denetleme raporudur. 

*ADANA YELKEN İHTİSAS VE SU SPORLARI KULÜBÜ
Adana Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü Çukurova’da yer almaktadır. Restoranın bulunduğu kulübün sosyal tesis alanı 1999 yılında Milli Emlak’tan elli yıllık süre ile kiralanmış; sportif faaliyetlere ayrılan kısım ise Adana Spor İl Müdürlüğü tarafından tahsis edilmiştir. 2021 yılında federe olan kulübün kapalı kayıkhanesi bulunmaktadır. Birer adet 1x ve 2x sınıflarında klasik kürek teknesi mevcuttur. Diğer tekneler karşı kıyıda TOHM ile ortak kullanılmakta ve klasik kürek antrenmanları burada yapılmaktadır. Kulüpte üç adet 4x, üç adet 2x ve iki adet 1x sınıflarında deniz küreği teknesi yanında oturak sayısı ile uyumlu can yeleği kullanıldığı görülmüştür. Yeterli sayıda kürek mevcuttur. Bitişik iki parçadan oluşan sabit ahşap kaplama iskele ihtiyaca cevap verecek nitelik ve büyüklüktedir. Kulüpte bir adet 2. Kademe ve bir adet 1.kademe antrenör görev yapmaktadır. Şişme konsollu takip botları (4.50 ve 50 HP) ve (4.80 ve 50 HP) özelliktedir. Bot içinde can simidi, kurtarma sopası ve ip ile acil durumlarda müdahale etmek üzere ilk yardım çantası tespit edilmiştir. Kulüpte ayrıca (6.40 ve 100 HP) ile yarışta kullanılan (5.50 ve 50 HP) bot bulunmaktadır. Kadın ve erkek sporcular için ayrı düzenlenmiş soyunma odaları, duş ve tuvaletler mevcuttur. Kapalı sosyal alanda derslik ve oturma grubu olduğu görülmüştür. Antrenmanlarda Adana Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden zimmetli üç adet ergometre ile kulübe ait diğer spor ekipmanları sporcular tarafından kullanılmaktadır.

*ADANA KÜREK VE KANO SPOR KULÜBÜ
Adana Kürek ve Kano Spor Kulübü Çukurova’da Milli Emlak’tan süresiz kiralanan alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Küçük konteyner kapalı kayıkhanesi bulunmaktadır. İçeride bir adet 1x deniz küreği teknesi ve yeterli sayıda kürek ile altı adet ergometre yer almaktadır. Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kayıkhanesinden gelen ahşap kaplı iki adet sabit iskele kullanılmaktadır. Açık alanda rafta bir adet eksik donanımlı 1x sınıfında klasik kürek teknesi görülmüştür. Bunun yanında altı adet 4x, beş adet 2x ve yedi adet 1x sınıfında deniz küreği teknesi mevcuttur. Teknelerin tümünün aynı anda suya inmediği ve oturak sayısı için yeterli 15 can yeleği kullanıldığı belirtildi. Kulüpte bir adet 2. Kademe antrenör görev yapmaktadır. İki adet fiber takip botu 4.50 20 HP ve 4.20 10 HP özelliktedir. Acil durumda müdahale etmek üzere takip botunda üç adet can yeleği ve ip taşınmaktadır ancak can simidi, kurtarma sopası eksiktir. Açık sosyal alan yanında kapalı bölümün dışarı açılan kısmında erkek sporcular için iki soyunma kabini bulunmaktadır. İçeride bir adet kadın soyunma odası yer almaktadır. Ortak kullanıma ayrılan bir adet duş ve bir adet tuvalet mevcuttur. Küçük karton kolide ecza malzemeleri görülmüştür.
Not: Kulüp ziyaretinde takip botunun iskelede bağlı ve 2. Kademe antrenörün görev yerinde olmadığı esnada 1x deniz küreğinin suda antrenman yaptığı tespit edilmiştir. 

*ADANA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
Adana Gençlik ve Spor Kulübü Sarıçam’da Hazine’den süresiz tahsis edilen arazide yer alan kayıkhanede faaliyet göstermektedir. Büyük kapalı kayıkhanesi bulunmaktadır. TOHM, SEM, Milli Takım antrenmanlarını söz konusu kayıkhanede sürdürmektedir. Yedi parçadan oluşan büyük ahşap kaplama sabit iskelesi güvenli ve kullanım kapasitesini karşılayacak niteliktedir. Çok sayıda klasik kürek teknesi mevcuttur. İki adet 8+, beş adet convertible 4x/- , on adet convertible 2x/- , sekiz adet 1x eğitim teknesi, iki adet 2x/- eğitim teknesi görülmüştür. Bu teknelerle uyumlu sayıda kürek bulunmaktadır. Kayıkhanede deniz küreği teknesi yoktur. Kayıkhane içinde spor salonunda yirmi beş adet ergometre ve çok sayıda spor ekipmanı sporcular tarafından kullanılmaktadır. Kulüpte bir adet 3.kademe antrenör görev yapmaktadır. Masör, diyetisyen, psikolog ve parkur sorumlusu da bulunmaktadır. Sekiz adet katamaran yanında iki adet fiber konsollu takip botu (4.70 ve 25 HP) ve (4.80 ve 25 HP) ile iki adet şişme bot (4.00 ve 10 HP) ve (4.00 ve 15 HP) özelliktedir. Can simidi, kurtarma sopası ve ip mevcuttur. Masör odasında sedye ve ilk yardım çantası görülmüştür. Kapalı sosyal alanlar sporcular tarafından kullanılmaktadır. Kadın ve erkek sporcular için ayrı soyunma odaları, duş ve tuvaletler mevcuttur.

*ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ
Adana Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Seyhan’da yer almaktadır. Kulüp 31 Aralık 2024 tarihine dek Adana Gençlik ve Spor Kulübü ile anlaşmalı olarak klasik kürek antrenmanları için söz konusu kulübün kayıkhanesinden suya inmeyi sürdürmektedir. İki adet 1x eğitim teknesi, iki adet 2x sınıfında klasik kürek teknesi ile bir adet 4x sınıfında deniz küreği teknesi ve kürekler ile oturak sayısından fazla sayıda (on) can yeleği mevcuttur. Tek parça ahşap kaplı iskelesi yeterli büyüklüktedir. Kulüpte 31 Aralık 2024 tarihi sözleşmeli bir adet 2. Kademe antrenör görev yapmaktadır. Antrenmanlarda kullanılan tenteli fiber takip botu 4.80 ve 10 HP özelliktedir. Tekne içinde kurtarma sopası, ip ve can simidi bulunmaktadır. Ahşap kaplı kapalı alanda kadın ve erkek sporcular için ayrı soyunma odaları, duş ve tuvaletler yer almaktadır.