KOCAELI VE TUZLA BÖLGESI DENETIM RAPORU

KOCAELİ BÖLGESİ-TUZLA DENETİM RAPORU
Kocaeli bölgesinde ve Tuzla’da 16.03.2024 tarihinde gerçekleştirilen kulüp ziyaretlerine ilişkin denetim raporudur.

KOCAELİ SÜMERSPOR KÜREK KULÜBÜ
Kocaeli Sümerspor Kürek Kulübü İzmit Yelken Kulübü ile birlikte mülkiyeti Milli Emlak’a ait, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kullandırılan alanda faaliyetlerine devam etmektedir.
Kapalı kayıkhane bulunmamaktadır. Klasik kürek teknelerinin kapalı spor salonu çatı uzantısı altında yer aldığı tespit edilmiştir. Deniz küreği tekneleri açık alanda kılı?anarak muhafaza edilmektedir.
Kulüpte bir adet 2x/- (convertible) ve iki adet 1x sınıfında klasik kürek teknesi ve yeterli sayıda kürek bulunmaktadır. Deniz küreği teknesi olarak üçer adet 1x ve 4x ile dört adet 2x mevcuttur. Aynı anda suda antrenman yapan oturak sayısı on sekizdir. Bunlarla uyumlu sayıda can yeleğinin teknelerde taşındığı görülmüştür.
Ahşap kaplı sabit iskeleden suya inilmektedir. Diğer yanda yer alan T biçimli polipropilen iskele gerekli hallerde kullanılmaktadır.
Kulüpte bir adet 3. Kademe, bir adet 2. Kademe ve iki adet 1. Kademe antrenör görev yapmaktadır.
Şişme bot 3.20 ve 10 HP özelliktedir ve aktif olarak antrenman takibinde kullanılmaktadır. Söz konusu bot içinde üç adet can yeleği, ip, kurtarma sopası, can simidi ile ilkyardım çantası ile takım çantası olduğu görülmüştür. Diğer konsollu şişme takip botu 4.00 ve 30 HP özelliktedir.
Kapalı spor salonunda al^ adet ergometre, al^ adet bisiklet ve bir adet ski ergometre ile çeşitli spor ekipmanı mevcuttur.
Kulübün erkek sporcular için ayrılan soyunma odası, duş ve tuvalet yenileme inşaatı devam etmektedir. Kadın sporcular kendilerine ayrılan soyunma odası, duş ve tuvaleti kullanmaktadır. Yakın zamanda o kısımda da yenileme tadilatı yapılacağı söylendi.
 
HEREKE NUH ÇİMENTO KÜREK KULÜBÜ
Hereke Nuh Çimento Kürek Kulübü mülkiyeti Körfez İlçe Belediyesi’ne ait uzun süreli kiralık alanda; Nuh Çimento sponsorluğunda antrenmanlarına devam etmektedir. Kulüp aynı zamanda Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne ait alanda bulunan kendi tekne ve kürek ekipmanı ile suya inerek yarışlara hazırlanmaktadır.
Kulübün kapalı kayıkhanesi bulunmaktadır.
Ahşap kaplama sabit iskelesi yeterli büyüklükte ve elverişli durumdadır.
Kulüpte başlangıç seviyesinde sporcuların eğitimi için bir adet 1x, bir adet 2x ve bir adet 4x sınıfında deniz küreği teknesi ile oturak sayısı ile uyumlu can yeleği kullanılmaktadır. İki adet 1x eğitim teknesi, iki adet 1x, bir adet 4x, iki adet 4x/- (convertible), dört adet 2x/- (convertible) sınıfında klasik kürek teknesi ile antrenmanlar yapılmaktadır. Yeterli sayıda kürek olduğu görülmüştür. Ayrıca Sakarya’da kulübe ait yedi adet klasik kürek teknesi bulunmaktadır.
Kayıkhane içinde on üç adet ergometre ve çeşitli spor ekipmanı mevcuttur.
Konsollu şişme takip botu 3.80 ve 20 HP ile yedek şişme takip botu 4.20 özelliktedir. Sakarya’da ?ber takip botu 4.50 ve 15 HP’dir. Gerektiğinde söz konusu 15 HP motor 4.20’lik şişme bota kullanılmaktadır. Hereke’de takip botunda kurtarma sopası, ip ve can simidi vardır. Kayıkhanede ecza dolabı mevcuttur.
Kulüpte bir adet 4. Kademe antrenör görev yapmaktadır.
Kayıkhanenin üst katında kadın ve erkek sporcular için ayrı yatakhaneler, soyunma odaları, duş ve tuvaletler yer almaktadır. Mutfak, yemekhane, görevli duş ve tuvaleti ile antrenör odası bulunmaktadır.


TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SPOR GÜCÜ
Türk Silahlı Kuvvetleri Spor Gücü Tuzla Deniz Harp Okulu içinde yer almaktadır. Üç kapısı bulunan geniş kapalı kayıkhanesi bulunmaktadır.
İki adet marin kaydırmaz malzeme ile kaplı sabit iskele yeterli büyüklükte ve suya iniş için elverişli durumdadır. Deniz küreği ve klasik kürek tekneleri bu iskeleleri kullanmaktadır.
Aydın Reis kayıkhanesinde üç adet 8+ ve on bir adet 1x gibi çok sayıda ve sınıfta klasik kürek teknesi ve kürek mevcuttur. Bir adet Euro Di?usion marka 4x, birer adet Swift marka 2x ve 1x sınıfında deniz küreği teknesi ile antrenman yapılmaktadır. Oturak sayısının çok üstünde can yeleği görülmüştür.
Ismarlanan Swift marka birer adet 1x, 2x, 4x deniz küreği teknelerinin iki ay içinde kayıkhaneye geleceği belirtildi.
Kulüpte 4. Kademe bir adet antrenör görev yapmaktadır.
Takip botu iki adet konsollu şişme bot (rigit in?atable boat (RIB)) 5.00 ve 50 HP ile 4.50 ve 40 HP özelliktedir. Ayrıca bir adet konsollu şişme bot (4.60 ve 50 HP) kullanılmaktadır. Kurtarma sopası, ip ve yüzdürücü mevcuttur. Gerektiğinde antrenman takibi için yalnızca yarış alanına taşınmaya hazır şişme bot 2.65 ve 6 HP’dir.
Kayıkhanenin yanında bulunan kapalı spor salonunda on üç adet ergometre, iki adet ski ergometre ve iki adet bike ergometre ile çok sayıda ekipman sporcular tarafından kullanılmaktadır.
Kadın ve erkek sporcular için ayrı soyunma odaları, duş ve tuvaletler ile sauna bulunmaktadır.
Kapalı ve açık sosyal alanlar mevcuttur.