ÖNEMLİ DUYURU !


   FISA tarafından 2013 yılında yapılan değişiklik sonucu ilk 100 metrede sporcuların ellerini kaldırmak sureti ile arıza bildirmeleri halinde yarışmanın durdurulması işlemi yürürlükten kaldırılmıştır. Bu düzenleme aynı yıl ulusal yarışlarımızda uygulanmaya başlanmıştır ve yarışın startından bitinceye kadar bu nedenle yarışın durdurulması söz konusu değildir. Ancak yarış esnasında meydana gelebilecek bir veya daha fazla ekibin mağdur olduğu hallerde yarışın durdurulması, cezai hükümlerin uygulanması gibi konular yarışma talimatında detaylandırılmış olup tekrar kararı yarışma takip hakemi ve yarışma jürisinin takdirindedir.

    Bir ekip iniş iskelesinden indikten sonra;

    Start mahalline gelirken parkurda olmaması gereken bir cisim ile veya başka bir ekip ile çarpışması halinde tekne yarışamayacak şekilde hasar görürse yarışma; başlatıcı hakem ve ilgili takip hakeminin ortak kararı ve Jüri Başkanı’nın onayı ile ertelenebilir.

    Start öncesinde ekipman arızası (dirsek, ayaklık, kürek kırılması vb.) bildiren ekipler start saatine kadar arızalarını giderirlerse yarışa katılabilirler.Kulüplerimizin bu hususta mağdur olmamaları açısından talep etmeleri halinde yedek ekipmanlarını Başlatıcı Hakem Kulesi altına bırakmalarına müsaade edilmektedir.

    FISA’da yarışların saatinde başlaması kuralı bulunmasına rağmen uygulamaları değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin 2015 yılında Lucerne‘de yapılan World Cup III yarışlarında M2x Repechage yarışı İspanya ekibinin start öncesi yaşadığı bir arıza; 2016 yılında Varese’de yapılan World Cup I yarışlarında LW1x final A yarışı Kanada ekibinin start öncesi yaşadığı bir arıza nedeniyle akşam saatlerine ertelenmiştir. Kuralda olmayan bu husus hakkında Jüri inisiyatif kullanarak bu kararları alabilmektedir.  

            2016 Yılı World Cup I Yarışları LW1x Final A yarışı ile ilgili karar için TIKLAYINIZ.